آینده خودروهای خودران بدون فرمان

آینده خودروهای خودران بدون فرمان

رباتکسی‌ شرکت ویمو؛ آینده خودروهای خودران بدون فرمان


ویمو با همکاری جیلی طراحی مفهومی رباتکسی‌های (robotaxi) تمام‌الکتریکی و خودرانش را منتشر کرد.
ویمو (Waymo)، شرکت خودروهای خودران آلفابت، در حال همکاری با خودروساز چینی جیلی برای تأسیس ناوگانی از رباتکسی‌های (robotaxi) تمام‌الکتریکی و خودران است.

این خودروها در سوئد طراحی خواهند شد (جایی که جیلی مالک خودروساز سوئدی ولوو است) و در این فرایند، از زیکر (Zeekr) تمام‌الکتریکی جیلی اقتباس خواهد شد.

سپس، ویمو خودروها را با سخت‌افزار و نرم‌افزار لازم برای رانندگی خودران تجهیز می‌کند. شرکت مذکور در پست وبلاگی اعلام کرد قصد دارد در سال‌های آینده این وسایل نقلیه را در ایالات متحده‌ی آمریکا به‌عنوان بخشی از ناوگان رباتکسی خودران خود مستقر کند.

طراحی مفهومی رباتکسی ویمو

تصاویر مفهومی نسخه‌ی تمام‌شده‌ از وسیله‌ی نقلیه‌ی مذکور که ویمو به‌اشتراک گذاشته است، خودرویی را نشان می‌دهد که به‌طور خاص برای سفرهای سواری خودران طراحی شده است. این خودرو کف مسطح و ارتفاع کم و طراحی بدون ستون B برای ورود و خروج آسان، درهای کشویی، صندلی‌های راحت و فضای زیادی برای سر دارد. ویمو می‌گوید مدل‌های آینده از فضای داخلی بدون فرمان یا پدال بهره‌مند خواهند بود و تنها صفحه‌نمایشی دارند که احتمالا برای بررسی مسیر و مسافت باقی‌مانده تعبیه شده است.


البته نباید فراموش کرد که این‌ها فقط تصاویر مفهومی هستند و ممکن است جیلی و ویمو هیچ‌گاه چنین خودرویی را وارد جاده‌ها نکنند؛ اما می‌توان به‌واسطه‌ی آن‌ها متوجه شد چه چیزی در ذهن طراحان شرکت‌های مذکور می‌گذرد.

گفتنی است که کانسپت‌ ویمو این خودرو را بسیار شبیه به مینی‌ون نشان می‌دهد؛ درحالی‌که طراحی Zeekr 001 جیلی ترکیبی از استیشن واگن و شوتینگ بریک و شاسی بلند است. درپایان، باید بگوییم که اخبار مربوط به همکاری جیلی و ویمو نشان می‌دهد که شرکت‌های مختلف در حال افزایش مشارکت خود با یکدیگر هستند و به‌زودی اتفاقات خوبی در این حوزه رخ خواهد داد.

برچسب‌ها:

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.