تکنولوژی

تکنولوژیفناوری های نو ظهور به دلیل ایجاد رفاه بیشتر در زندگی اجتماعی افراد طراحی و ساخته می شوند. در سال های اخیر علاوه بر توجه به این موضوع، شاهد ساخت و پیاده سازی جالب ترین تکنولوژی روز دنیا هم بودیم. اما کدامیک از این تکنولوژی ها هستند که بیشترین کاربرد و مزیت را برای افراد دارند؟

اگر کنجکاور شدید تا بیشتر درباره این فناوری ها بدانید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

عناوین
جالب ترین تکنولوژی روز دنیا
شیشه های هوشمند خودرو، چشم افراد نابینا در سفر هستند!
با خودکارت همه چیز را ذخیره کن
با اینترنت اشیا خانه هوشمند داشته باشید
خودروهای بدون سرنشین = کاهش تصادفات جاده ای!
پرینترهای 3 بعدی قابلیت ساخت اشیاء فلزی را هم دارند
با راه رفتن موبایلت را شارژ کن!
تکنولوژی های عجیب دنیا که تعجب همگان را برانگیخت!!
رای گیری به کمک فناوری بلاک چین
کاهش هزینه های پزشکی به کمک کامپیوترها و تکنولوژی های جدید
جمعبندی
جالب ترین تکنولوژی روز دنیا
شیشه های هوشمند خودرو، چشم افراد نابینا در سفر هستند!
یکی از لذت های سفر و گردش در دل طبیعت دیدن مناظر شگفت انگیزیست که خداوند برایمان خلق کرده است. متاسفانه افرادی که از نعمت بینایی محروم هستند این زیبایی ها را نمی توانند به خوبی حس کنند. شرکت خودرو سازی فورد ایتالیا و جی تی بی رما به همراه یک شرکت محلی که در ساخت ابزارهای نابینایان مشغول است، توانسته تا اولین نمونه های ساخت این خودروها را کلید بزند.

“منظره را احساس کن” اسمیست که برای این خودرو انتخاب کرده اند. شیشه های این اتومبیل طوری طراحی شده است که با کنتراست بالا روی چراغ های LED مناظر بیرونی را مجدداً تولید می کند. به این ترتیب فرد نابینا می تواند با لمس شیشه ارتعاشات خاکستری را با شدت های مختلف احساس کند و به طور همزمان از صوتی که پخش می شود تصویری از مناظر بیرونی داشته باشد.

شیشه های دیجیتال خودرو

با خودکارت همه چیز را ذخیره کن
حتماً برایتان پیش آمده که در یک شرایط و موقعیت بسیار شلوغی مانند قطار و یا مترو هستید و نیاز به یادداشت نوشته ای دارید. یک شرکت ایتالیایی برای حل این مشکل خودکار به همراه کاغذ و اپلیکیشن مخصوص به خودش را ساخته که در حالت آفلاین هم به خوبی کار می کند.

به این ترتیب با داشتن این خودکار هوشمند دیگر نگران نوشتن در مسیرهای شلوغ و یا کم نور نخواهید بود.

با اینترنت اشیا خانه هوشمند داشته باشید
کنترل کردن وسایل منزل به کمک یک تلفن همراه چیزیست که شاید تا 20 سال گذشته کسی تصورش را هم نمی کرد. با ورود اینترنت به زندگی بشر کم کم همه چیز دستخوش تغییر شد و البته به کمک افراد هم آمد. مثلاً شما می توانید به کمک اتصال ترموستات منزل خود به شبکه اینترنت و اتصال آن به گوشی هوشمند از راه دور دما را تنظیم کنید.

با ساخت و توسعه تکنولوژی های جدید روز دنیا این ماشین ها هستند که در اختیار افرادند و از آن ها فرمان می گیرند.

اینترنت اشیا خانه هوشمند

خودروهای بدون سرنشین = کاهش تصادفات جاده ای!
جالب است بدانید که ماشین های بدون راننده و کاملاً هوشمند درصد تصادف کمتری دارند! هر جا که ردپای انسان وجود داشته باشد، حتماً خطری هم او را تهدید می کند. اگرچه لذت رانندگی در جاده برای هر کسی می تواند دلچسب باشد، اما با وجود این خودروها این لذت از افراد گرفته می شود.

با توجه به تحقیقات به عمل آمده اگر خودروهایی که در جاده ها تردد می کنند بدون سرنشین و متصل به شبکه باشند، هیچگونه تصادفی نخواهیم داشت. ایالت کالیفرنیا اولین جایی بود که در سال 2012 خودروهای بدون راننده را مطابق با قانون اعلام کرد.

این یکی از رویاهای بشر بود که بدون داشتن گواهینامه رانندگی بتواند با ماشین شخصی خود به محل کار برود که به واقعیت تبدیل شد!

پرینترهای 3 بعدی قابلیت ساخت اشیاء فلزی را هم دارند
به کمک این تکنولوژی می توان به جای تولیدات انبوه و زمانبر در ساخت قطعات فلزی، در کمترین زمان ممکن اشیاء فلزی سخت و پیچیده ای بسازید. با این کار دیگر نیازی به انبارهای بزرگ برای نگهداری از قطعات مختلف صنعتی نیست و تولید کننده می تواند در هر زمانی که احساس نیاز کرد به کمک پرینترهای 3 بعدی قطعاتش را حتی ارزان تر نیز تولید کند.

دانشمندان پیش بینی می کنند که در آینده ای نزدیک به کمک همین تکنولوژی بتوان اعضای بدن هر بیماری که نیازمند است را ساخت و به این ترتیب جان میلیون ها بیمار را در جهان نجات داد.

پرینترهای 3 بعدی

با راه رفتن موبایلت را شارژ کن!
یکی دیگر از جالب ترین تکنولوژی های روز دنیا امکان شارژ کردن تلفن همراه به کمک قدم زدن و یا حتی دست تکان دادن است. به این صورت که پژوهشگران با ساخت یک وسیله فوق العاده نازک که به ضخامت چند اتم است، توانستند فرکانس های بسیار پایین را هم به شارژ الکتریکی تبدیل کنند.

تکنولوژی های عجیب دنیا که تعجب همگان را برانگیخت!!
وقتی از تکنولوژی و فناوری های نوظهور حرف می زنیم منظورمان فقط کالای دیجیتال و تکنولوژی های جدید در این صنعت نیست. تکنولوژی روز دنیا در زمینه صنعت، پزشکی، ارتباطات، پهپادها، گجت های هوشمند و… هم وجود دارد که در مطالب آینده سعی می کنیم بیشتر به آن ها بپردازیم.

اما یکی از عجیب ترین تکنولوژی هایی که تعجب همگان را در بیش از یک قرن پیش برانگیخت، روشن کردن لامپ توسط تسلای بزرگ بود که در سخنگرانی هایش بدون هیچ سیمی فعال میشد! اینکار او در آن سال ها مثل این بود که بدون وجود کابل به اینترنت متصل شد. چیزی که امروزه به اسم “وای فای” در دسترس همگان قرار دارد.

رای گیری به کمک فناوری بلاک چین
امروزه شرکت های واسطه گر بسیار زیادند. همه ما هر روز در حال تعامل با این شرکت ها هستیم بدون اینکه بدانیم. مثلاً وقتی در حال خرید اینترنتی هستید و یا از یک حساب کاربری در هر جایی استفاده می کنید، در واقع از واسطه ها کمک می گیرید. در بلاک چین داده ها داخل میلیون ها کامپیوتر پخش شده اند و امکان کنترل کردن آن ها برای هیچ کسی وجود ندارد.

اگر رای گیری در کشور ما به کمک این فناوری صورت بگیرد، به راحتی و بدون دخالت انسان می توان در کمتر از یک ساعت شمارش آرا داشت تا خیال همه از بروز تقلب راحت باشد.

کاهش هزینه های پزشکی به کمک کامپیوترها و تکنولوژی های جدید
شاید اولین استفاده های افراد از کامپیوتر مربوط به مانیتورهای پزشکی در بیمارستان ها بود. به کمک این تکنولوژی اطلاعات بیمار ثبت میشد و پزشک می توانست داده ها را تحلیل کند. اما امروزه با کنترل اتوماتیک داده ها، شناسایی و تغییرات در اطلاعات، افزایش بهره وری، بالا رفتن دقت در آمارها و… می توان به نتایج بهتری در این زمینه رسید.

یکی از پیشرفت هایی که در این رابطه انجام شده است از طرف محققین دانشگاه شیکاگو بوده که توانستند به کمک هوش مصنوعی داده های MRI را تحلیل و شناسایی کرده و به پزشکان در این زمینه کمک کنند تا به عنوان مثال تومور بیمار را به طور دقیق رد یا قبول کنند.

ویرایش ژن بدن، ساخت اسپره هوشمند، ساخت اعضای بدن به کمک پرینترهای 3 بعدی، الگوریتم هایی برای پیش بینی مرگ انسان ها و ساخت جنین به کمک سلول های بنیادی از دیگر فناوری های جدید در حوزه پزشکی محسوب می شوند.

جمعبندی
در این مطلب سعی کردیم تا به جالب ترین و جدیدترین تکنولوژی های عصر جدید اشاره کنیم. اما در کنار این موضوعات سعی می کنیم در فرصت های بهتری به جزئیات هر کدام از این موارد بپردازیم. اگر سوال و یا پیشنهادی در این زمینه دارید خوشحال می شویم تا با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.