فروش محصولات سخت‌افزاری گوگل در آمریکا

فروش محصولات سخت‌افزاری گوگل در آمریکا

فروش محصولات سخت‌افزاری گوگل در آمریکا ممکن است برای همیشه متوقف شود.googel و Sonos مدتی است که بر سر اتهام‌های نقض حقوق پتنت با دعواهای حقوقی دست‌وپنچه نرم می‌کنند و اکنون به‌نظر می‌رسد که Sonos توانسته رأی دادگاه را به‌ نفع خود کند.

دادگاه دعوی googel و Sonos رأی داده

که اهالی مانتین ویو فناوری‌های صوتی ثبت‌شده Sonos در بخش خانه‌های هوشمند و دستگاه‌های صوتی را بدون دریافت مجوز نقض کرده‌اند و متعاقباً تمام محصولاتی که فناوری

پتنت‌ها را نقض می‌کنند باید از واردات به ایالات متحده‌ی آمریکا منع شوند. در‌ واقع، حکم دادگاه می‌تواند ضربه‌ی سنگینی به تجارت گوگل در بازار آمریکا وارد کند.

چراکه این دعوی تقریباً اکثر محصولات سخت‌افزاری مهم غول موتور جست‌وجوی جهان را دربرمی‌گیرد.

ظاهراً سونوس از آژانس فدرال خواسته است

تا فروش تمام محصولاتی که به‌طور غیرقانونی از فناوری اختصاصی آن استفاده می‌کنند.

متوقف کند و این محصولاتی نظیر بلندگوهای هوشمند تحت خانواده‌ی گوگل هوم، کروم‌کست، نِست، گوشی‌های هوشمند پیکسل و حتی رایانه‌های پیکسل بوک را شامل می‌شود.

حکم کمیسیون همچنین به گوگل دستور می‌دهد تا فروش محصولات بحث‌برانگیز را که از قبل در موجودی خود در خاک آمریکا دارد، متوقف کند!

سونوس، گوگل را به نقض بیش از ۱۰۰ پتنت متهم و ادعا می‌کند

که گوگل هیچ‌گونه قرارداد مجوزی برای استفاده از آن‌ها امضا نکرده است. به‌طور کلی، قرارداد مجوز به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا در ازای پرداخت هزینه، از فناوری ثبت‌شده‌ی شرکت دیگر در محصولاتشان استفاده کنند. این همان چیزی است که در صنعت به‌عنوان حق امتیاز ثبت اختراع شناخته می‌شود. در این مورد، گویا googel فناوری سونوس را بدون اجازه یا پرداخت هزینه در محصولات سخت‌افزاری‌اش استفاده کرده و طبیعتاً سونوس نیز به‌ دنبال گرفتن خسارت است.

محصولات گوگل ممکن است به‌طور کامل از ورود به ایالات متحده منع نشوند

چراکه تصمیم نهایی را باید جو بایدن، رئیس‌‌جمهور این کشور اتخاذ کند. اگر دولت جو بایدن درخواست سونوس را وتو کند، گوگل با ممنوعیت واردات سخت‌افزار مواجه نخواهد شد.

بایدن نهایتاً تا ۶۰ روز حق وتو خواهد داشت و در غیر این‌ صورت، فروش سخت‌افزارهای مذکور در حکم دعوی، از نظر قانونی در ایالات متحده ممنوع خواهند بود.

شاید تنها امید گوگل حق وتوی بایدن باشد.

اما این شرکت همچنین می‌تواند در دادگاه عالی ثبت اختراع ایالت متحده نیز به این حکم اعتراض و درخواست تجدیدنظر کند.

مستندات فاش‌شده از دادگاه نشان می‌دهد که حکم یادشده براساس پنج پتنت بسیار مهم است.

در‌ حقیقت، تمامی پتنت‌های مذکور، فناوری نهفته در سیستمی را شامل می‌شوند که یک دستگاه صوتی برای جفت شدن با سایر محصولات به‌‌ منظور ایجاد سیستم استریو از آن بهره می‌گیرد.

سیستمی برای کنترل از راه دور صدای یک یا گروهی از بلندگوهای همگام به پتنت‌های نقض‌شده اضافه شود.

گوگل کپی غیرقانونی ویژگی‌های فوق را برای اکوسیستم دستگاه‌هایش رد و ادعا می‌کند که برخی از قابلیت‌های کلیدی که همگام‌سازی صدا را برای بلندگوهای هوشمند ایجاد می‌کند، بازطراحی کرده است.

در صورت صحت گفته‌ها و اسناد ارائه شده از گوگل، این شرکت می‌تواند خود را از اتهامات مبرا کند.

با‌ این‌‌ حال، به‌نظر می‌رسد که گوگل پیش از دادگاه چندین فناوری نقض‌شده را از هدفون‌های هوشمندش حذف کرده است.

کنترل صدا برای بلندگوهای گوگل

هوم متصل به یک سیستم استریو برای برخی از کاربران کیفیت سابق را ندارند و به درستی کار نمی‌کنند. شایعه شده بود که این ممکن است نتیجه‌ی از بین بردن عمدی برخی از ویژگی‌هایی باشد کهSonosدر شکایت حق اختراع خود به آن اعتراض کرده بود. با‌ این اوصاف، به‌نظر می‌رسد که به هیچ‌وجه با پرونده‌ی ساده‌ای مواجه نیستیم و از قرار معلوم، ریشه‌ی دشمنی گوگل با سونوس به گذشته باز می‌گردد.


Sonos مدعی است

جزئیات فناوری خود را اشتراک گذاری و ثبت‌ درگوگل سال تا ۲۰۱۳

اما این دو شرکت نتوانسته‌اند با قراردادهای صدور مجوز کنار بیایند.

گوگل دو سال پس از آن شروع به ساخت سخت‌افزار خانه هوشمند خود با نام تجاری هوم کرد و ظاهراً همان پتنت‌ها را به‌طور غیرقانونی در محصولاتش به‌کار گرفت.

سونوس روی فناوری‌ای به نام «Concurrency» کار می‌کرد

به چندین دستیار هوش مصنوعی مانند گوگل اسیستنت و الکسای آمازون اجازه می‌داد روی یک دستگاه کار کنند و به‌طور هم‌زمان فعال بمانند.

طبق گزارش واشنگتن پست، این ایده با استقبال گوگل مواجه نشده و از همین به‌عنوان یکی از دلایل سردی روابط این شرکت یاد می‌شود.

رئیس حقوقی sorensشرکت Eddie Lazarus در این مورد گفته است:

گوگل به‌عنوان شرطِ داشتن دستیار اسیستنت در محصولات

ما خواستار شد هرگز اجازه‌ی همگام‌سازی با دستیار صوتی عمومی دیگر را نداشته باشیم. در‌ نتیجه، امروز مشتریان ما باید برنامه‌ای را بارگیری و به‌صورت دستی انتخاب کنند که کدام دستیار صوتی روی دستگاه آن‌ها پیکربندی شود. این انتخاب اجباری تجربه‌ی مصرف‌کننده را کاهش می‌دهد‌؛ اما مسلماً برای گوگل مفید است. شرط‌بندی گوگل در این است که بیشتر کاربران دستیار اسیستنت را به‌عنوان دستیار صوتی پیش‌فرض انتخاب می‌کنند و سپس به اکوسیستم گوگل جذب می‌شوند.

سونوس همچنین می‌گوید

گوگل با تولید محصولات کپی با قیمت‌های یارانه‌ای رقابت را بسیار دشوار کرده است؛ چیزی که Sonos و دیگر شرکت‌های بلندگو هوشمند توانایی رقابت با آن را ندارند. گفتنی است قیمت رایانه‌ای شرایطی است شرکت‌های بزرگ به‌دلیل پشتوانه‌ی مالی قوی، قیمت محصولات خود را با ضرر و ارزان‌تر از رقبای دیگر می‌فروشند و در‌ عوض با توجه به فروش بیشتر و جذب کاربران به اکوسیستم و سرویس‌هایشان به سوددهی می‌رسند.

به هر حال، باید منتظر بمانیم و ببینیم که نتیجه‌ی نهایی دعوای حقوقی این دو شرکت به کجا می‌رسد و جو بایدن چه تصمیمی را در قبال ممنوعیت واردات محصولات گوگل اتخاذ خواهد کرد.

طبق گزارشی از نیویورک‌تایمز

برچسب‌ها:, , ,

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.