نماینده مجلس: سالانه ۶ میلیارد دلار واردات در حوزه ارتباطات داریم که نیمی از آن سهم موبایل است

نماینده مجلس: سالانه ۶ میلیارد دلار واردات در حوزه ارتباطات داریم که نیمی از آن سهم موبایل است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر لزوم حمایت از بومی‌سازی اعلام کرد سالانه ۶ میلیارد دلار واردات در حوزه ارتباطات صورت گرفته که ۳ میلیارد آن به گوشی‌های هوشمند اختصاص دارد.

بخشی از جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به رسیدگی به گزارش کمیسیون صنایع و معادن در خصوص عملکرد وزارت ارتباطات اختصاص دارد.

در همین راستا، «مصطفی طاهری» با اشاره به قانون و برنامه‌های کلان گفت:

«در حوزه ارتباطات و فناوری عقب‌ماندگی‌هایی داریم. در واقع در حوزه ارتباطات متولی خاصی وجود ندارد، همان طور که رئیس مجلس بیان کرد در ادارات، سامانه‌های مختلفی وجود دارد که نه تنها در داخل دستگاه این سامانه یکپارچه نیست بلکه بین دستگاهی نیز از یکپارچگی برخوردار نیستند بنابراین نیاز به متولی بالادستی داریم.»

وی با تاکید بر حمایت از داخلی‌سازی اظهار داشت در این زمینه قدم‌هایی برداشته شده است: «اما سالانه ۶ میلیارد دلار واردات در حوزه ارتباطات داریم که ۳ میلیارد آن به گوشی‌های هوشمند اختصاص دارد.»

طاهری همچنین به کثرت حملات سایبری اشاره کرده و تاکید کرد این موضوع بایستی مورد توجه قرار گیرد: «ICT هر دستگاهی در همان اداره انجام می‌شود اما با توجه به اینکه دستگاه‌ها سواد لازم را ندارند، لازم است اختیاراتی از سوی رئیس جمهور به وزارت ارتباطات برای یکپارچه کردن ICT صورت گیرد.»

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تحلیل محتوا نیز عملکرد قابل قبولی وجود ندارد، اظهار داشت لازم است اتاق فکر تشکیل شود تا منابع مالی، تقسیم کار و حجم محتوا از سوی این اتاق فکر حاکمیتی برنامه‌ریزی شود. چیزی شبیه حراست‌های کشور است که در نهایت با دستگاه اصلی در ارتباط هستند.

او همچنین در حوزه فناوری از کندی و توزیع ارتباطات ثابت و انحصار بخش خصوصی انتقاد کرد و گفت: «در برخی استان‌ها ضریب نفوذ تلفن ثابت قابل مقایسه با میانگین کشوری نیست و شاهد عدم توازن در این امر هستیم.»

برچسب‌ها:, ,

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.